Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 1,10 ct, River(E)/SI2, GIA laserinskription 1438192599 samt certifikat, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
Smycken Collier
TRESOR PARIS, collier, 18K vitguld, navett-, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 29,80 ctv, ca Light - Fancy Vivid Yellow- Orange- Brown- samt ca TW-TCa/SI-P, London 2015, längd 48,5 alternativt 45 cm, vikt 71,5 g, flera diamanter har skador och nagg, kortas av via en extra länkdel.
Smycken Ring
RING, platina, äldre kuddslipad diamant ca 1,04 ct, ca TCr(I)/P1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, den större diamanten har en natural på fasett.
Smycken Hänge
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, 2,8 x 1,3 cm, vikt 1,9 g.
Smycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin ca 0,40 ct, 15 briljanter ca 0,13 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 0,8 g, mått 1,5 - 0,7 cm.
Smycken Ring
RING, 14K vitguld, ovalslipad safir ca 1,69 ct, 2 prinsesslipade och 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
Smycken Collier
COLLIER, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, safir ca 0,51 ctv, längd 38/41 cm, vikt 3,1 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad snidad jade, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1947, höd 5,3 cm, vikt 10,4 g, skruvmekanism.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,05 ct, River(E)/VS1, GIA laserinskription 6224892147 samt certifikat, 16 mm, vikt 3,9 g, diamanten är något lös i sin fattning, stämplar delvis bortslipade samt skador på skenan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,7 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 3,5 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,76 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt små nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppslipad orange safir ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, safiren har nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 1,31 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,9 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, akvamarinen har nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,40 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-Cr/P, 1,4 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,0 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 17 mm, huggies, vikt 4,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,74 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,6 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,2 g, ett fåtal diamanter med små nagg samt inneslutningar som når ytan.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 cm, huggies, vikt 2,6 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,75 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g.