Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
PÄRLCOLLIER, 3-rader, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, knutet, längd 48 cm.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, italienska stämplar, längd 45 cm, bredd 2,2 cm, vikt 160,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 148 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 22 mm, stift/clips, vikt 8,6 g, någon diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa opal, rosa turmaliner 0,86 ctv, diamanter, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 5,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 6,9 g, en trasig diamant.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,0 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 32 mm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 190 briljantslipade diamanter ca 3,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 21,9 g.