Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, rosa färger, knutet, längd 43 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, barocka odlade sötvattenspärlor, rosa ton, krokar, längd 30 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika storlekar och form, detaljer i vitmetall och strass, längd 90 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 2,5 cm, vikt 3,0 g.
ATÉLIER AJOUR, armband, 18K guld/vitguld, fiskbenslänk, 4 diamanter, cabochonslipad rubin och safir, Stockholm 1960, längd 20 cm, vikt 47,8 g, 2 stenar saknas.
ARMBAND, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, delvis arbetad yta, längd 19,5 cm, vikt 51,1 g, 1 del saknas.
RING, 18K guld, cabochonslipad turmalin 6,66 ctv, turmaliner 0,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad topas 15,51 ct, 2 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, 36 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 8,3 g, en diamant med nagg på kuletten, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattensdiskar, knutet, längd 42 cm.