Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,8 g, huggies.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,00 ctv, Sven Albrechtsson, Lund 1976, vikt 2,6 g, skruvstift, ena safiren är grund och har naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 diamantskärvor, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Light Brown/P, diameter 9 mm, vikt 2,6 g, stift, några diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 0,8 g, stift, saknar snurrebussar, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca Light Yellow/SI1, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g, diamanten med extra fasett, lödd kula i ringskenan.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, TW-TCr/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 6,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,0 g.
MATSILVER, sterlingsilver, Salt, peppar och senapskar, insättningsdelar i blått glas, 2 små skedar, J. B. Chatterley & Sons Ltd., 1900-talet, Birmingham, vikt 184,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 42 cm, 2 rader, färgstenar, lås i 18K guld, vikt 62,9 g, knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,52 ctv ca W/VS, stl 17 mm, Hellström & Åhrling, 1966, vikt 4,8 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4,5-8,75 mm, 2 rader, längd 61 cm, lås i silver, 10 små vita stenar, vikt 51,8 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i vitguld, cabochonslipad akvamarin, längd 120 cm, vikt 95,8 g, knutet.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin 3,70 ct, troligen behandlad, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, rubinen har naturlig hålighet på kronan och inneslutningar som når ytan.