Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F-G)/VS-SI1, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Ca/VS, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 5,8 g, en diamant har liten skada på paviljongen.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, diamanten har litet nagg på kuletten, originaletui.
ENSTENSRING, platina, kuddslipad diamant 0,40 ct TW(G)/VS2, GIA report 2111212018, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
EFVA ATTLING, Love bead ring, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 1,41 ctv, River-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, en diamant har liten skada under en klo och flera diamanter har nagg och inverterade naturaler.
CHRISTOPHE GRABER, ring, 18K vitguld odlad Tahitipärla ca 12 mm, 22 svarta diamanter ca 0,22 ctv, stl ca 18 mm, vikt 29,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 34 mm, vikt 6,7 g, stift, en diamant med skada.
ALLIANSRING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 2,54 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 5,91 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en sten med skada.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,3 g, svaga fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, TW-Ca/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,5 g.
POMELLATO, ring, Lola, 18K guld, ametist, stl 16,5 mm, vikt 14,0 g, ametisten har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, träimiterat glas, höjd 55 mm, vikt 25,1 g, krokar, glaset har små skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa safirer 1,15 ctv, sjöstjärna, längd 40 cm, vikt 6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navette - och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 15,4 mm, vikt 3,5 g, stift.