Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,53 ctv, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 10,7 mm, vikt 3 g, stift.
RING, 14K vitguld, 91 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 30 bruna och 10 vita briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,4 g.
RING, 14K guld, turmaliner, kvarts, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 18 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin, 58 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 18 g.
RING, 18K vitguld, peridot, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18,5 mm, 16,5 g, en diamant med skada.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 16,7 g, turmalinen med nagg.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 9,6 g,
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 10 droppslipade diamanter ca 1,59 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Cr/LY/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,55 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,75 mm, vikt 10 g.
RING, 18K vitguld, tsavoriter, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,12 ctv, 32 briljantslipade diamanterca 0,21 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, enstaka safir med nagg.
MAUBOUSSIN, ring, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W-TCa/VS-SI, fjärilar, längd 14 mm, stift, vikt 2,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, hjärtan, höjd 6 mm, vikt 1,8 g, stift, inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, ca TW(G)/VS2, brun-rosa ton, 28 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen har litet nagg på kuletten och liten inverterad natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant 1,04 ct. W(H)/SI2, HRD inskription på rondisten 190000046686, 16 brijantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 kuddslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g, två diamanter har små skador vid rondisten.