Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, London 2006, vikt1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, med påhäng, 18K vitguld/guld, 18 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,012 ctv, rubiner, smaragder, safirer, diameter 13 mm,vikt 5,6 g, huggies, färgstenar med slitna fasettkanter och nagg.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, diameter 11,5 mm, vikt 2,7 g, stift. originaletui.
RING, 18K guld, smaragdslipad rosenkvarts 7,02 ct, rosa turmaliner 1,76 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, smaragdslipad topas 8,50 ct, rosa turmaliner 1,00 ctv, tanzaniter 0,30 ctv, safirer, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 5,8 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Southsea pärlor, ca 12,4 mm, orangea safirer, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 8,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad behandlad lila jade, tanzaniter 0,35 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 8,5 g, stift, originaletui.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, gröna turmaliner, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Mandelstam, stl 18,25mm, vikt 5,5 g, originaletui.