Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, topas, signerad, år 2004, stl 17 mm, vikt 18,7 g, topasen rör sig i fattningen och har skada på kuletten, originaletui.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,53 ct, TW(G)/SI1, GIA inskription på rondisten 2236837380, 22 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, en sten Piquet.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/stål, navettslipad safir ca 0,20 ct, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 42 cm, vikt 15,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,70 ct, TCr(I)/VS2, IGI certifikat 478198215, 44 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, längd 45 cm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, några enstaka diamanter med mindre skador, ett fåtal diamanter med nagg.
LEO PIZZO, örhängen, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv ca TW/VVS-VS, Orecchini Fiore, vikt 4,4 g, stift, certifikat från 2016, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, peridot, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Flower Basket, vikt 4,5 g, stift, originalpåse och ytterkartong, modellnummer A1854-401.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F-G)/VVS, Pe Ges Guld, Stockholm 1999, stl 17,75 mm, vikt 10,5 g, mycket liten planslipad kulett., kvalitetsbedömningen av diamanten blir i detta fall extra svår att göra då sargfattningen täcker mycket av diamanten.
SOPHIE BY SOPHIE, ring, silver/oxiderat silver, fasetterad pyrit, 48 behandlade blå diamanter av lägre kvalité, stl 15,75 mm, vikt 6,8 g, originalask.
RING, sterlingsilver/oxiderat sterlingsilver, Jens Guðjónsson, Island, stl 16,5 mm, vikt 12,6 g
CARTIER, collier, Amulette de Cartier Necklace, 18K vitguld, svart emalj, rubiner, briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. CTS 633, längd 59 cm, vikt 30,9 g, originaletui.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, odlad pärla, Finland, Tammen Koru, höjd 30 mm, kedja 37,5 cm, vikt 8,2 g, kedja i 18K guld.
LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,20 ct enl gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,7 g, slitage, originaletui.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,79 ct, W(H)/VS1, IGI certifikat F5E95020, stl 14,5+ mm, vikt 5,3 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca W/SI2, höjd 9,8 mm, vikt 0,8 g, litet nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, collier, Butterfly, nr 104B, sterlingsilver, Edvard Kindt-Larsen, längd 40 cm, vikt 53,2 g, originaletui.