Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-Cr/SI-P; stl 16,25 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 1,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
SORGESMYCKE, örhängen, 9K vitguld/förgylld metall, fasetterad onyx, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca TW-Ca/SI-P, höjd 26 mm, vikt 8,5 g, stift i 14K vitguld, snurrebussar saknas, en diamant skadad.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir, 2 briljanter enligt gravyr 0,23 ctv TW/VVS, stl 16,75 mm, Kaplans Safir, 1994, vikt 6,5 g, gravyr, safir är något sliten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i silver, längd 73 cm, knuet, vikt 55,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-7,9 mm, lås i delvis förgyllt silver, längd 45 cm, knutet, vikt 33,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 1,62 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,1 g, rubinerna har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, höjd 17 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 3,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 21 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rosa safir ca 0,43 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,2 g.