Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W//VS, vikt 4,0 g, stift med stopp, vikt 4,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, ovalslipda safir, rosenslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 3,8 g, safiren med skada, porositet i ringskenan.
SMYCKESET, collier, ring, örhängen, delvis förgylld metall, granater, längd 52 cm, stl 16,75 mm, vikt 23,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr. 233, sterlingsilver, design Joan Polsdorfer, 35x48 mm, vikt 12,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 6-radigt, tumlad kvarts och tigeröga, färgade odlade sötvattenspärlor, längd 47 cm, vikt 125,0 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, rubiner, gammalslipad och rosenslipade diamanter, 36x36 mm, vikt 9,6 g, etui från W.A. Bolin, skador och nagg.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 22,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i sterlingsilver och vit paste, längd 61 cm, knutet, vikt 37,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, troligen färgad korall, lås och mellandelar i 18K guld, längd 46 cm, vikt 24,5 g, trädd på vajer.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,2-6,5 mm, lås i silver, längd 62 cm, knutet, vikt 23,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, kulor av lapis lazuli och korall, delar i 14K guld och gulmetall, lås i sterlingsilver, längd 49 cm, vikt 37,3 g.