Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
HÄNGE, silver, smaragdslipad citrin 21,9 x 16,5 x 10,5 mm, ca 28,5 ct, Otto Holms efterträdare, Lund 1939, vikt 12,0 g.
ENSTENSRING, 23K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TCa/P, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/SI, slt 18,75 mm, vikt 3,8 g, två mjölkiga diamanter.
CARMOSÈRING, 18K guld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, diamanterna har nagg och skador.
STIGBERT, brosch, silver, signerad, Engelbert, Stockholm 1950, 23x49 mm, vikt 10,9 g.
RING, 18K vitguld, orange safir, trapetslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g, safiren har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, hjärta, 22 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 2,8 g.
SMYCKESET, collier, armband, hänge, ring, örhänge, längd 18/45 cm, stl 16,75 mm, vikt 23,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 äldre briljanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g, nagg hos två av diamanterna.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1,5x1,5 cm exkl ögla, vikt 1,5 g.
COLLIER, hematitkulor, ca 8 mm, odlad sötvattenspärla, korall, lås i 18K vitguld, längd 38,5 cm.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,34 ctv ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 6,4 g, Stockholm 1994, skadad sten.
RING, 18K guld, smaragd, 16 briljanter ca 0,27 ctv ca W/SI, stl 16 mm, Kurt Ribbhagen 1988, vikt 7,9 g, skadad sten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, gravyr.