Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
RING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS2, mindre briljanter ca 0,15 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
ENGELBERT, slät ring, 18K tvåfärgat guld, kupad, 3 mm bred, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, Stockholm 2006.
ENGELBERT, Slät ring i 18K 2-färgat guld, vitt borstat i mitten, gula blanka bårder, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, Stockholm 1991.
Smycken Slät ring
ENGELBERT, ring, 18K tvåfärgat guld, kupad, blanka streck i rödguld, vitt borstat guld, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad topas, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/SI, 10x25 mm, vikt 6,6 g, topasen har nagg och skador.
CAMROSÈRING,18K guld, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, Ahlen & Samuelson, Stockholm 1970, stl 17,75 mm, natural vid rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, längd 43 cm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,8-7,8 mm, doserat, lås i 18K guld, längd 50 cm, knutet, vikt 18,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,6-7,5 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 50 cm, vknutet, vikt 13,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCa/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
MATSILVER, 24 delar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 6 teskedar, silver/rostfritt stål, vikt 1225 g .