Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca TW-W/P, höjd 19 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, kedja 44 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och droppslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 14 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,0 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca Cr-TCa/SI-P, höjd 13 mm, vikt 1,9 g, huggies.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, kedja 20 cm, vikt 2,0 g, rubin med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCa/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 42 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCa/P, höjd på hänget 14 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,1 g.
DIAMANTER, 11 brilantslipade och en gammalslipad 0,95 ctv, ca F-L/VS-P, en diamant är trasig, några med små nagg.
GEORG JENSEN, årsskedar, 17 st, förgyllt sterlingsilver, emalj, år 1978, 1980, 1981, 1982, 1984, vikt 684 g, några i etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,6-7,0 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 42 cm, knutet, vikt 12,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,34 ct, ca W/P2, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 1,2 g, skadad ringskena.