Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
RING, 18K vitguld, smaragd, mindre briljanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, rodiering har släppt, smaragden har slitna fasettkanter och nagg.
RING, 18K guld, 3 smaragder, 6 mindre åttkantslipade diamanter om totalt ca 0,04 ctv, stl 17 mm, vikt 2,0 g, smaragder med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vutguld, ovalslipad safir ca 0,65 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g. små nagg på safiren
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g, diamanten har liten inverterad natural på rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,0 g, diamanten har naturaler samt små nagg.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 4,0-7,5 cm, doserat, lås i silver med vit paste, längd 40 cm, knutet, vikt 37,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,6-8,8 cm, kullås i sterlingsilver, längd 47 cm, knutet, vikt 51,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
GEORG JENSEN, sockertång, sterlingsilver, Danmark 1933-1944, längd 112 mm, vikt 30,7 g,
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turkos keramik, Guldvaruhuset, Stockholm 1950-tal, mått 1,6 x 1,2 cm, vikt 4,6 g, skruv.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cubic zirkon, bredd 25 mm, 6,2 x 5,3 cm, vikt 34 g.
SKÅL, silver, med lock, hänkel med geometriska former, Krakow 1900-talets andra hälft, höjd 14 cm, längd 13,5 cm, vikt 223,1 g.
MUGG, silver, 2 hänklar med bladornament, design Jacob Ängman, GAB, Eskilstuna 1980, höjd 10 cm, vikt 194,1 g.