Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,2-7,4 mm, lås i sterlingsilver, längd 46 cm, knutet, vikt 32,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-9,0 cm, doserat, lås i silver med vit paste, längd 56 cm, knutet, vikt 30,2 g.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, längd 42 cm, 18,5 cm, 3,5 mm, vikt 10,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, creamfärgade odlade sötvattenspärlor ca 6,8 mm, vikt 1,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K guld med odlad pärla, längd 47 cm, vikt 31,4 g.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa-LBr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,1 g, knutet.
Smyckestillbehör Övrigt
DIGITAL VÅG, Professional Mini, funktionstestad, batteri (2 st AAA) ingår ej, maxvikt 200 g.
Smyckestillbehör Övrigt
DIGITAL VÅG, Zhi Heng, Pocket scale Professional, funktionstestad, batteri (2 st AAA) ingår ej.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, ensteka diamanter med nagg, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,0-6,2 g, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,04 ctv, längd 44 cm, knutet, vikt 23,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, längd 60 cm, pärlor ca 6 mm, vikt 32,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca W/SI, Ba Konstgjuteri AB, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad tanzanit ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 17 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, gravyr.