Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
SMYCKESET, collier, armband, förgyllt silver, ametister, odlade små sötvattenspärlor, längd 47 cm + 5 cm, armband 19 cm, vikt 12,2 g.
SMYCKESET, collier, armband, barocka odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås, längd 45 cm, armband 19 cm.
COLLIER, sterlingsilver, 4 odlade sötvattenspärlor ca 10,8 - 8,5 - 6,6 - 5,5 mm, längd 40-45 cm + 6 cm, vikt 6,0 g
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade rosa sötvattenspärlor ca 7 mm, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca TW/VS, Stjärnringen, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g, nagg på kuletten.
RING, 18K roséguld, ametister 0,90 ctv, briljantslipad diamant 0,01 ct, stl 16,75 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, vikt 1,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, vikt 1,1 g.
COLLIER, guldfärgat silver, fasetterade ädelstenar, odlade sötvattenspärlor, strass, längd 40 cm, vikt 8,1 g.
COLLIER, koraller ca 4,2-8,3 mm, odlade pärlor ca 3,2-6,1 mm, längd 82 cm, vikt 26,0 g.