Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
HÄNGE, förgyllt sterlingsilver, hjärta, opal, fasetterade granater, 15x24 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, förgyllt sterlingsilver, hjärta, opal, fasetterade granater, 15x24 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 14K guld, silver, odlad knappformad pärla, rosenslipade diamanter, 20x28 mm, vikt 4,9 g, skadad pärla.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 7,2 mm, smaragder, höjd 15 mm, vikt 1,2 g, limmrester.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW/SI, höjd 11 mm, vikt 0,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 1,06 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCa/SI, höjd 8,5 mm, vikt 1,7 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1976, stl 16 mm, vikt 2,3 g, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN,18K vitguld, safirer ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/P, höjd ca 5,75 mm, vikt 1,2 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, sterlingsilver, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 0,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, 10 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 0,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, Southsea pärlor, ca 13,9-14 mm, något barocka, stift, ena pärlan med ytfel.
RING, 18K vitguld, ovalslipad citrin, Holm & Hallgren, Stockholm 1947, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.