Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
RING, 18K guld, 25 små briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,5 g, Guldfynd 2002-2004.
ARMRING, granater, förgylld metall, öppningsbar, 4 bucklor och 1 lagning på insidan, inre omkrets 16,5 cm, vikt 21,2 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, mellandelar i 14K guld, vikt 9,1 g, trädd på halvstel vajer.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ca 8,5-8,8 mm, magnetlås i vitmetall, längd 18 mm, knutet, vikt 20,7 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 6,4-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 17 cm, knutet, vikt 9,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca W/SI-P, vikt 2,8 g, stift, skador och nagg på smaragderna.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,75 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, porositet i guldet, enstaka diamanter och safirer har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62, ca River-Cr(E-J)/P1-P3, vikt 1,4 g, stift, inneslutning når ytan/spricka, nagg på kuletterna.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, sterlingsilver, peridot, citrin, granat, ametist, odlade sötvattenspärlor, längd 44 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, berlock med plats för 2 fotografier, kedja 47 cm, vikt 2,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, strass, längd 42 cm, vikt 4,3 g.