Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
COLLIER, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamaner ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 41,5 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,7 mm, lås i 18K guld, längd 50 cm, knutet, vikt 22,0 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, ostämplad.
RING, 18K guld, röd spinell, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 4,7 g, spinellen med nagg, ringen har en röd missfärgning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 14K guld, ovalslipad tanzanit, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g, 1 diamant är skadad.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, stift, höjd 17,5 mm, vikt 5,4 g.
DRÄKTSMYCKE, collier, silver, längd 37,5 cm, vikt 74 g, ring, stl 20,25 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE, 18k guld, cabochonslipat kattöga, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade safirer, 2 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, safirerna har små nagg, 1 diamant har nagg samt ytlig sprickbildning.
RING, 18K guld/platina, smaragd, rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, smaragden har repor och slitage, några rosenstenar är skadade.
RING, 14K guld/silver, 2 rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, 1 sten är utbytt mot en vit safir, 1 diamant är skadad, ringskenan är något bucklig.
RING, 18K guld, hjärtslipad citrin, stl 16+ mm, vikt 3,7 g, citrinen har nagg samt en spricka.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, 1 diamant är skadad, 1 diamant har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,33 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, nagg