Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
ARMBAND, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 2,27 ctv, ca TW/IF, certifikat, längd 18,5 cm, vikt 33,3 g.
COLLIER, platina/18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter, Belle Époque, längd 42 cm, vikt 5,8 g, tennlödning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,5 - 8,25 mm, silverlås, längd 43 cm, etui.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 8,25 mm, 9 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 7,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 - 8,75 mm, lås i 18K guld, mabépärla, längd 84 cm.
KEDJA, 18K vitguld, rundankar, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Manuel, Stockholm, längd 95 cm, vikt 18,8 g, ej stämplad.
DIAMANT, briljantslipad 0,72 ct, TW(F)/VVS1, HRD inskription 190000009058, stenkuvert medföljer.
BROSCH, platina, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, längd 55 mm, vikt 8,8 g, några diamanter skadade.
COLLIER, 14K guld, ovalslipad ljusblå topas, 5 halvpärlor, ankar, längd 45 cm, vikt 7,3 g, enklare lås.
DIAMANT, briljantslipad 1,52 ct, TW(G)/VS1, HRD inskription 190000046693, inverterad natural vid rondist, extra fasett på rondist.
GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikr 149,2 g, etui.
MOCCASKEDAR, 6 st, silver, 2 franska liljan, 2 lejon, 2 keruber, längd 9,3 - 10,2 cm, totalvikt 38,9 g.
OSTRONGAFFAR, 6 st, silver, Paul Surot, Frankrike 1900-talets början, längd 17 cm, vikt 108,7g .
BROSCH, 18K guld, 5 navettslipade äkta färgstenar, Engelbert, Stockholm 1952, längd 7 cm, vikt 10,4 g.