Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm,vikt 8 g, extra länkdel medföljer 1 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,17 ct, TW(G)/VS1, GIA inskription 7221987125, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, mittstenen med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 16 droppslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, 29 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 8,1 g.
VAN BRUUN, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 1,02 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 7286262577, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, originalask.
GAUDY, ring, 18K guld, smaragd ca 0,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW(G)/VS, mindre smaragder, stl 19 mm, vikt 7,7 g, nagg och skador på de mindre smaragderna.
RING, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS2, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 42 cm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, fjäril, 18K roséguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, längd 40/41,5 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 9,1 g, en diamant med skada och en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Reijo Nieminen, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 8 g, mittstenen är ca 0,35 ct.
RING, 18K vitguld, blå stjärnsafir ca 9,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g, en diamant med skada.
JOHAN PETTER GRÖNVALL, sockerskrin, silver, dekor med sovande hund, på fyra fötter, Empir, Stockholm, 1800-talets första hälft, höjd 10 cm, 16x11 cm, vikt 511,7 g, fleuroner saknas troligen, mindre bucklor, lås fungerar ej, nyckel medföljer, sockertång medföljer.
RING, 14K guld, rubin ca 0,80 ct, 28 baguetteslipade- samt 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 3,9 g.