Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, inskription GIA 5196409769, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
KLACKRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, Guldsmed Björn Nilsson, Göteborg 2006, vikt 12,5 g, diamanten har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, smaragd ca 1,70 ct, diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, smaragden har ett mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca River(E)/SI, H & B Andersson Juvelia Atelje, Uppsala 1980, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g.
BESTICkSERVIS, 36 delar, silver, Diplomat, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, C G Hallberg Stockholm 1950/60-tal, vikt 1739,5 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g, en diamant med nagg på rondist.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ledat kors 1,9 x 1,9 cm, 25 briljanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 1 mindre skadad, 3-radig kedja, vikt 12,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/P, stl 14,5 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, kors, 18K rodinerat guld, 279 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 5,0 x 4,0 cm, vikt 12,6 g.
RING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, safir ca 2,20 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 5,9 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ct, färgbehandlad/P1, 34 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, flera sidostenar med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,68 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, stl 19,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, stl 18,75 mm, vikt 4,9 g, brännskada på diamanten vid en klo.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 smaragder 1,48 ctv enl gravyr, 4 större och 5 mindre briljanter 0,57 ctv enl gravyr, ca TW/VS, vikt 2,1 g.