Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 16 diamanter enligt gravyr 0,52 ctv ca W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 12,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,02 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, vikt 4,0 g, stift, extra fasetter vid rondist.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 12 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,9 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca G-H(TW-W)/SI2, 6 briljanter ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
Hänge/Kedja, 14K guld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCR(I)/P1, kedja i 18K guld, längd 38 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv ca W/VS, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 18,5 mm, vikt 8,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner ca 8,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm, mått 1,8x1,6 cm, vikt 11,2 g, stift/clips, turmalinerna har små nagg och några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 82 svarta briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, längd 45 cm, vikt 61,3 g, 1 diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, rekatangulärt slipad rosa turmalin ca 7,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, Stockholm 1998, stl 17,75 mm, vikt 11 g, stenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad grön turmalin, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, Leffes Guld Leif Karlin, Stockholm 1983, stl 14,5 mm, vikt 6,4 g, slitage på turmalinen, en diamant skadad på paviljongen.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, 23 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g, porositet i ringskenan, flera diamanter med nagg.