101 - 120 av 356
1...567...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,31 ct, ca TCr(I)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 178 000 kr

RING, 18K guld, grön emalj, smaragder, 22 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI2, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, mindre nagg på rondist, stenen sitter något löst i sin fattning.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, Southsea pärla 18,5 mm, 8 trapp- och 8 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 19,7 g.

Utrop: 26 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, stl 18 mm, vikt 4,9 g, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca River(D)/P1, Bertil Lundberg Guldsmed, Stockholm 1959, stl 17 mm, vikt 3,4 g, diamanten har låg krona, stort bord samt inverterade naturaler vid och på rondisten samt litet nagg på kuletten.

Utrop: 31 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 1,22 ct, Cr(J)/SI1, certifikat GIA 2175932581, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, diamanten har slöja.

Utrop: 40 000 kr

Utrop: 3 300 kr

KARAFF, silver, slipat kristallglas, 1900-talets början, höjd 33 cm, vikt 806,3 g, propp skadad.

Utrop: 700 kr

SET, saltkar, pepparkar, senapskar, silver, 2 skedar, glas, England 1930-tal, totalvikt 122,6 g. små bucklor.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

BROSCH, 18K guld, cabochonslipad turmalin, K Torndals Juvelerare AB, Stockholm 1957, vikt 14,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, 18K guld, akvamariner, odlade pärlor, bredd 2,8 cm, längd 5 cm, vikt 5,4 g, något skev.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, Diamantbeundraren, 18K guld, tvåfärgad, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 3 cm, stift, vikt 7,9 g. (d)

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, höjd 25 mm, vikt 2,7 g, stift, etui från W A Bolin.

ARMBAND, 18K guld, Gustav Möllenborg, Stockholm 1874, vikt 12,7 g, buklor, bristning, lagning.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 48 cm.

Utrop: 3 900 kr

SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g, gravyr.

Utrop: 6 100 kr

SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,0 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

10 200 kr

Utrop: 7 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 40 cm, vikt 23,9 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 19 000 kr