181 - 200 av 356
1...91011...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

4 BÄGARE, silver, höjd 4,5 cm, signerade L. Råström, förgylld insida, vikt 259,2 g, etui.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, 18K guld, rosenstenar, emalj, medaljong med plats för fotografi, vikt 12 g.

4 400 kr

Utrop: 4 900 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, rosenstenar, safirdublett, mått 3,5x3 cm, vikt 14,1 g, några rosenstenar med skador, nagg och slitna facettkanter på safirdubletten.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 6 briljanter ca 0,18 ct, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, pålödd skena.

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Smaragder

35 SMARAGDER, 34,21 ct totalt, 1 rundslipad, resten smaragdslipade, olika storlekar och kvaliteter.

Utrop: 7 800 kr

ARMBAND, silver, smaragder, 40 baguette- och 119 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 20 g, flera stenar med skador och nagg.

10 200 kr

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, rubiner, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, vikt 47,1 g, etui.

Utrop: 20 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18 mm, vikt 3,5 g, en av de större diamanterna med 2 mindre skador på kronan, slitna fattningar, etui.

10 200 kr

Utrop: 11 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 138 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 21 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)-VS1, Uppsala 1991, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, stark fluorescense.

Utrop: 17 000 kr

COLLIER, förgylld, 17 blå - ljuslila safirer ca 9,00 ctv, diverse nagg / skador, längd 40 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,83 ctv, TW/VVS, vikt 7,2 g, GK 2004, stl. 16,75 mm

11 000 kr

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ct ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,3 g.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr

Smycken Safirring

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 2,26 ct, briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, TW/VS-SI, M. Richarz, Tyskland, stl 19 mm, vikt 18,6 g.

11 000 kr

Utrop: 12 800 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Light Brown/SI1, stl 17,5 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 7 800 kr

ARMBAND, silver, ametister, pärlor, säkerhetskedja, 6,1 x 4,7 cm, etui.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

STIGBERT, 18K guld, cabochonslipad smaragd, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI, Engelbert, Stockholm 1961, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, smaragden med sprickor som når ytan.

Utrop: 3 200 kr

W. A. BOLIN, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca River/IF, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1976, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, slitna klor, mittsten med mindre nagg på rondist.

61 000 kr

Utrop: 66 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca R(D)/SI1, EDL certifikat nr 211011316, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 24 000 kr