Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,15 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,6 g.
Pärlcollier, odlade sötvattenspärlor, färgade, längd 41 cm, dobbar som passar till Ole Lynggaardlås, vikt 42,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, färgade, dobbar som passar till Ole Lynggaardlås, längd 42 cm, vikt 38,8 g.
COLLIER, diopsider, dobbar som passar till Ole Lynggaardlås, längd 46 cm, vikt 53,0 g.
RING, 18K vitguld, Schalins, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W(H)/SI, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/SI, stl 16+ mm, vikt 4,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, ca 100 åttkantslip ca 0,50 ctv, stl 16 mm, vikt 4,4 g, några diamanter är skadade.
RING, 18K vitguld, 12 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, några diamanter med nagg.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnformade, höjd 21 cm, total vikt 1269,7 g, fyllda, skador och lagningar.
RING, 18K vitguld, 29 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 7,3 g, 2 skadade klor, 2 diamanter skadade, en diamant med nagg på kulettem.
TIFFANY & CO, sked, sterlingsilver, New York, Grants Tomb, refnr 14-34, längd 15 cm, vikt38,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 52 cm, lås i silver, vikt 14,3 g, knutet.
RING, 18K guld, odlad färgad pärla ca 8,4 mm, briljantslipad diamant TCr/SI, ca 0,02 ct, färgbehandlade briljanter ca 0,12 ctv, gul-gröna/VS-SI, Stockholm 1993, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, smaragder, creoler, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm,vikt 6,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 30 st åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,70 ctv ca W/SI, en sten är skadad, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-CR/SI, en diamant är P1, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, 2 diamanter är skadade, flertalet diamanter med naturaler på rondist och paviljong, gravyr.