Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
COLLIER, färgad Howlite, kulor av Onyx, odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 55 cm.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, fasetterad Rökkvarts, trumlad Granat, odlade sötvattenspärlor samt en större imitationspärla, längd 40 cm + hängdel 8 cm, vikt 26,5 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Onyx, Hematit, odlad sötvattenspärla, krok, längd 4 cm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Lapis lazuli, odlad sötvattenspärla, stift, längd 4,8 cm, vikt 10,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, släta, runda, diameter 15 mm, vikt 10,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, en diamant med litet nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, korall, 96 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt 9,9 g, 2 diamanter saknas, flera diamanter skadade, limrester, svaga fattningar.
REY URBAN, ring, 18K guld, 19 briljanter ca 0,22 ct ca W(H)/VS, stl 17,25 mm vikt 7,6 g, en diamant är skadad.
DIAMANTER, 3 st, briljantslipade, 0,68 ctv, ca TW(G)/VS-SI, naturaler vid rondist.
DIAMANT, briljantslipad, 0,22 ct, River(D)/VS1, stort bord och väldigt tunn rondist.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, 30 ovalslipad rosa turmaliner ca 7,50 ctv, längd 18,5 cm, vikt 10,8 g.
BROSCH, sterlingsilver, ametister, peridot, svarta spineller, stl 55 x 30 mm, vikt 17,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, 21 ovalslipad peridoter ca 8,00 ctv, rosa safirer, längd 19,5 cm, vikt12,5 g, flera stenar med nagg.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca TCr-CR(I-J)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, sprickor i ringskenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct enligt gravyr, ca W/P1, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, naturaler invid rondisten, nagg på kulett.