Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, något offround, längd 68 cm, lås i 18K guld, vikt 34,1 g, knutet.
ARMBAND, sterling silver, tigeröga, Finland, svenska importstämplar, bredd 68 mm, höjd 60 mm, något flexibel storlek, vikt 33,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, delvis matterad yta, huggies, diameter 13 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, TW(G)/VS, hjärtan, stift, vikt 2,3 g, gravyr år 2000.
KALEVALA, armring, silver, Finland 1948, öppningsbar, mått 5,8 x 5,3 cm, vikt 28,3 g.
BÄLTESSPÄNNE, silver, niello, Liba Oleksa, Ryssland Kiev 1900-tal, okänd silversmedsmästare, mått 7 x 5,7 cm, vikt 29,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rosé/vitguld, 2 rubiner, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct (enl gravyr), ca TCr(I), nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar, Hellström & Åhrling, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, lagad fattning.
ARMBAND, 14K guld, stelt, Finland 1957, mått 6,0 x 5,5 cm, vikt 17,4 g, säkerhetskedja trasig.
ARMBAND, 18K guld, x-stavslänk, 6 berlocker, emalj, agat, kalcedon, glas, 18,5 cm, vikt 35 g, bucklor.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18 K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, W(H)/VS, mått 4,5 x 3,5 cm, vikt 15,0 g.
BORGILA, pillerdosa, sterling silver, gravyr på insidan, 1977, kedja i ankarlänk, total vikt 46,0 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, stål, för manschettknappar, diameter 63 mm, vikt 77,6 g, "Originell", Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, inga stämplar.