Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019
LJUSSTAKAR, silver, Befa Guld & Silvervarufabrik, Göteborg 1970, höjd 6 cm, vikt 208,7 g, fyllda bottnar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P1, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, diamanten är dimmig.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/P, stl 15 mm, vikt 4,0 g, graverad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,0 g, slitage.
SKÅL, sterlingsilver, förgylld, båtformad på fot, hänklar i form av fåglar, The Goldsmiths & silversmiths Co LTD, London 1913, vikt 164,6 g.
COLLIER, 10,2 mm lila stenkulor, färgade, passar till Lynggaardlås, oknuten, längd 43 cm, vikt 66,7 g.
COLLIER, 10,4 mm agatkulor i olika färger och mönster, mest grönt och brunt, dobbarna passar till Lynggaardlås, oknutet, längd 43 cm, vikt 61,9 g.
RING, 18K guld, rubin, briljant- och påttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, ametist ca 3,00 ct, briljant ca 0,05 ct, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 3,0 g, repor i bordet på ametist.
RING, 18K vitguld, 4 blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W (G-H)/VS, stl 15,5, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, rodiering har släppt aningen på skenan.
KENDRA SCOTT, armband, 14K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 20 cm, justerbart, vikt 1,8 g.
KENDRA SCOTT, ring, 14K guld, blå topas, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 1,4 g.
KENDRA SCOTT, collier, 14K guld, blå topas, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vit topas, längd 46 cm, förkortningsöglor, vikt 2,0 g. smyckespåse