Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca VS/VS, stift, höjd 31 mm, vikt 6,1 g.
COLLIER, 14K vitguld, 280 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/P1-P3, bruna serien, längd 42 cm, vikt 37,4 g, etui, flera diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 18 mm, vikt 6,0 g, en diamant med nagg på rondist, en diamant med väldigt stark fluorescens.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, ca Cape(N)/P1, stl 18,75 mm, vikt 7,4 g, ringskenan med lagning.
RING, 18K vitguld, smaragd, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g, smaragden har slitna fasettkanter.
RING, 14K vitguld, 3 briljant- samt 4 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g, mellanrum mellan raderna med diamanter.
RING, 18K vitguld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, ringskena stämplad G. Dahlgren, Malmö 1950, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, senare ringskena, slitna fattningar, flera diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,96 ct, ca CR(J)/VS2, rosenslipade diamanter, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1929, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/VVS, stl 18 mm, vikt 2,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 2,27 ct, Cr(J)/SI1, låg krona och väldigt tunn rondist.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, bärnsten, grön agat, Köpenhamn 1909-1914, mått 4,1 x 4,0 cm, vikt 16,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/P1-P2, stift, höjd 18 mm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(G)/VS, stl 20 mm, vikt 14,1 g.
STIGBERT, 18K vitguld, 17 briljanter 0,86 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 6,8 g.
STIGBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, små repor på bordet och ett mycket litet nagg, signerad, Engelbert, 1953, vikt 4,9 g.