Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
22 DIAMANTER, briljantslipade 3,05 ct, ca TW-TCa/VS, genomsnitt ca 0,13 ct styck.
HÄNGE/KEDJA, platina, 26 prinsess- och 84 briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 6 cm, längd 64 cm, vikt 132,5 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, droppformad pärla ca 5,9x4,8 mm, gammalslipad diamant ca 0,05 ct, rosenstenar, höjd 24 mm, kedja i 18K vitguld, längd 40 cm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,1 g, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 1,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,5 g, stift.
COLLIER, 18K guld, rosa och gröna cabochonslipade turmaliner, Engelbert 1969, längd 43 cm, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca TW(F)/VVS2, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har natural vid rondist.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River(D-E)/VVS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ARMRING, orm, 18K guld, ametist, halvpärlor, Stockholm 1950, stl 57 x 48 mm, vikt 16,5 g, graverad, lagning, bucklor, slitage.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljant- och åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ct ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 27,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,8 ct, längd 45 cm, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 39 baguetteslipade rubiner ca 1,25 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, längd 16 cm, vikt 16,4 g.
RING, 14K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,75 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,0 g, stift.