Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 carréslipade flerfärgade behandlade safirer ca 3,35 ctv, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca Cr(J)/SI2, 6 briljantslipade diamanater ca 0,42 ctv, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Stockholm 1965, stl 16,75 mm, vikt 8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,1 g.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,40 ct ca Cr/P, 12 brilj. ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K rodierat guld, ovalslipad safir ca 4,0 ct, 14 briljant- och 10 trapetsslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VVS, stl 19 mm, vikt 6,5 g, en diamant sitter löst i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr(J)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
FABERGÉ, brosch, 18K vitguld, elefant, design Victor Mayer, nr 44/500, ljusblå emalj, blå safir 0,06 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VVS, stl 2,5 x 1,5 cm, vikt 9,5 g, originaletui och certifikat.
Örhängen, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-P, 2 Tahitipärlor ca 11,5 mm, stift, vikt 12,1 g.
PÄRLCOLLIER, 4-rader, odlade pärlor ca 6 mm, lås samt detaljer i 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TCr-TCape/SI-P, flera stenar med skador, knutet, längd 43 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, skruvlås, vikt 2,2 g, etui, ena med natural vid rondist och andra med små nagg vid rondist.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, 9 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, K. Anderson, Stockholm 1918, stl 18,75 mm, vikt 2,1 g, etui, en diamant skada vid rondist och en med nagg vid bord.
ARMBAND, 18K guld, 5 ametister, Jonsson Guld, Stockholm 1965, längd 17,5 cm, vikt 22,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade droppformade tahitipärlor ca 9-10,5 mm, längd 45 cm, magnetlås i metall med CZ, knutet, sliten silkestråd, vikt 52,0 g.
RING, 18K vitguld, tanzanit, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, smaragd, 6 diamanter ca 0,45 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, Sovjetunionen.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,01 ctv ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, Sovjetunionen.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 7 g, en sten sitter snett i sin fattning, en sten med skada.