Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019
SMYCKESSET, brosch och örhängen, 18K guld, korall, broschen med franska stämplar, stift, vikt 5,0 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, bruna/P, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, ena bruna sidostenen med nagg och inneslutning som når ytan, två vita sidostenar med naturaler på bordet.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, mabépärlor, odlade pärlor, svart emalj, längd 2,5 mm, stift, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor , 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Stockholm 1957. stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, brun/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, mittstenen med inverterade naturaler på rondist, en sidosten med nagg.
RING, platina/18Kvitguld, blå safir ca 2,20 ct, baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, safir med slitna fasettkanter.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-P, höjd 3,5 cm, genombruten dekor, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, troligen äkta pärlor ca 1,9-5,7 mm, längd 42 cm, vikt 5,1 g, lås i 18K guld.
PÄRLCOLLIER, troligen äkta pärlor ca 2,2-3,8 mm, doserat, bjonettlås i pärla, 2 rosenstenar, längd 42 cm, vikt 4,0 g, säkerhetskedja.
ARMBAND, 18K guld, smaragd, rubin, safir, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 18,5 cm, vikt 14,3 g.
RING, 14K vitguld, 4 ovalslipade safirer ca 3,40 ctv, 6 briljanter ca 0,04 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K vitguld, safir ca 1,10 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/SI-P, små nagg, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g.
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, kistlås med dubbla låsåttor, längd 18,5 cm, bredd 2,7 cm, vikt 98,1 g.
RING, 18K vitguld, imitationspärla 6 mm, 6 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca rosenstenar, stl 19 mm, vikt 4,0 g, en diamant skadad, 2 rosenslipade diamanter saknas, limrester.
ENSTENSRING, Light Solitaire, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,11 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 2131411238, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, Jarl Sandin, Göteborg, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
HELALLIANSRING, Totally in love, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VS, Jarl Sandin, Göteborg, stl 17, vikt 3,4 g.