841 - 860 av 1 564
1...424344...79 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 12 februari 2019

Klubbad för

Svärd / Samurai Katana, blad 72,5cm, totallängd 100cm, ej slipad, med balja i trä, detaljer med drakar.. Ej med på visning.

650 kr

Utrop: 1 300 kr

Svärd, Indien, blad 68cm, totallängd 96cm, ej slipad, balja i metall, detaljer av flora.. Ej med på visning.

275 kr

Utrop: 550 kr

Fritid Sport

SCOTT FLY ROD, Flugfiskespö, 8'8" 5line, G-series, G288514 2.807, handtag i kork med trädetalj, tygfodral, tub i metall, USA.. Ej med på visning.

2 300 kr

Utrop: 3 000 kr

Ekeby ( Upsala), vas, Anna-Lisa Thomson, nr. 298, vit, lergods, höjd 29cm, Ø 21cm, mönster i relief, brukslitage, 1940tal.

425 kr

Utrop: 850 kr

GULLASKRUF, glasfigurin/ konstglas, "Golfaren", design: Carlos R. Pebaqué, höjd 14,5cm, Carateknik, signerad, 2001, Sverige.

225 kr

Utrop: 350 kr

ORREFORS, Ljusstakar par, modell: Sofiero, design: Gunnar Cyrén, höjd 6,5cm, Ø 9,5cm, gravyr

300 kr

Utrop: 600 kr

ORREFORS, skål, modell: Sofiero, design: Gunnar Cyrén, höjd 8cm, Ø 11,5cm, gravyr

450 kr

Utrop: 400 kr

ORREFORS, skål, modell: Sofiero, design: Gunnar Cyrén, höjd 9cm, Ø 12cm, gravyr

100 kr

Utrop: 400 kr

ORREFORS, skål, modell: Sofiero, design: Gunnar Cyrén, höjd 11cm, Ø 115,5cm, gravyr

500 kr

Utrop: 500 kr

ORREFORS, skål, modell: Sofiero, design: Gunnar Cyrén, höjd 13cm, Ø 27cm, nagg, gravyr

800 kr

Utrop: 850 kr

PAPART, Max ( 1911 - 1994), tavla, carborundumetsning, signerad, nr. X/XV ( 5/15), 65 x 50 cm, med passepartout i ram ( 91 x 75 cm).

Utrop: 2 000 kr

HERLOW SVENSSON, Bertil (1929-2012), tavla, " Spänning", akryl på pannå, signerad a tergo, Bertil Herlov-Svensson Sala-64, 64x125cm inkl ram.

1 000 kr

Utrop: 5 000 kr

HERLOW SVENSSON, Bertil (1929-2012), tavla, utan titel, akryl och collage på pannå, signerad a tergo, Bertil Herlov-Svensson -66, 65x82cm, synliga krackelyrer, slitage, repor och hål efter upphängning

400 kr

Utrop: 4 000 kr

HERLOW SVENSSON, Bertil (1929-2012), tavla, nr. 4, akryl och collage på pannå, signerad a tergo Bertil Herlov-Svensson Sala -65, text: Variation på "en sändning över vissa stationer med vertikal polarisation", 61x78cm, slitage, hål efter upphängning.

400 kr

Utrop: 4 000 kr

HERLOW SVENSSON, Bertil (1929-2012), tavla, nr. 5, akryl och collage på pannå, signerad a tergo Bertil Herlov-Svensson Sala -65, text: Variation på "en sändning över vissa stationer med vertikal polarisation", 61x75cm, slitage, hål efter upphängning.

400 kr

Utrop: 4 000 kr

HERLOW SVENSSON, Bertil (1929-2012), tavla, nr. 6, akryl och collage på pannå, signerad a tergo Bertil Herlov-Svensson Sala -65, text: Variation på "en sändning över vissa stationer med vertikal polarisation", 71x79cm, slitage, hål efter upphängning.

400 kr

Utrop: 4 000 kr

LINDSTRÖM, Bengt (1925-2008), tavla, komposition, litografi, nr. 74/300, signerad, 55x74cm, 74x93cm inkl ram

425 kr

Utrop: 1 000 kr

BECK & JUNG, Holger Bäckström (1939 – 1997) Bo Ljungberg (1939 – 2007), tavla, geometrisk multipel, relief, nr. 1/3, signerad och daterad a tergo 1967, ca 60x98cm, slitage, ram skadad.

Utrop: 6 000 kr

BECK & JUNG, Holger Bäckström (1939 – 1997) Bo Ljungberg (1939 – 2007), tavla, geometrisk multipel, relief, signerad och daterad 1969, ca 60x49cm, slitage på ram.

Utrop: 5 000 kr

Utrop: 5 000 kr