Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,79 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 4,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, delfin, briljanter 1,11 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd kedja 42 cm, längd hänge 3,5 cm, vikt 11,2 g.
REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 2006, diam 12 cm, höjd 4,5 cm, vikt 349,7 g, gravyr, originalkartong. (d)
GEORG JENSEN, collier, nr 452, Infinity necklace, sterlingsilver, Regitze Overgaard, vikt 88 g.
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 5,8 g 12 briljanter 0,24 ctv W/VS, "Engelbert" gravyr ask, intyg. stl. 16,5 +
BVLGARI örhängen, 18K guld, onyx, Bvlgari Bvlgari, italienska stämplar, vikt 6,9 g, stift, originaletui.
STRÖMDAHL, manschettknappar, 18K vitguld, pärlemor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1957, vikt 13,3 g, originaletui.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 18,25 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
CHOPARD, hänge/kedja, Ice Cube, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, refnr. 79/3449-20, serienr. 2249370, kedjans längd 42,3 cm, vikt totalt 47,2 g, klisterrester på baksida.
RING, 18K vitguld, 2 prinsess och 2 halva prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W(H)/VS-SI och 28 gula briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, delvis svartrodinerat, hjärta, rubiner ca 3,40 ctv, 5 briljanter ca 0,06 ctv,
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-W/ VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, orm, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 2 tsavoriter ca 0,04 ctv, stl 16,75 samt 17 mm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS, vikt 2,6 g, stift, löstagbar krans.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-TCr(G-J/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, Tondo Sun Pendent, 18K guld/stål, svart rem, höjd 5,5 cm, vikt 39,6 g, 2 certifikat medföljer.