Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018
RING, 18K vitguld, 46 navettslipade safirer ca 5,5 ctv, 70 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TCr-TCa/ P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
LAPPONIA, sterlingsilver, Instinctive, Poul Havgaard, år 2001, längd 43 cm, vikt 18,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1982, stl 2,1 x 1,4 cm, vikt 15,1 g.
KLACKRING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1986, stl 19 mm, vikt 18,4 g, storleksändrad.
WIWEN NILSSON, collier med kors, sterling silver, bergkristall, signerad på både stavar och kors, längd 59 cm, 1943, Lund, vikt 32,1 g, bredd och höjd på korset 28×48 mm, mindre nagg på två bergkristaller. (d)
BVLGARI, örhängen, B-zero, 18K guld, stift/clips, höjd 1,7 cm, vikt 15,5 g, originaletui.
BVLGARI, hänge/kedja, B. zero, 18K guld, längd 41 cm, vikt 11,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW(F-G)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g.
ARMRING, 18K roséguld/vitguld, 58 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, 6x5 cm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K, guld / vitguld, briljanter, smaragder, citriner, 3 ringar, 21,2 stl. 16,5 mm
BVLGARI, armband, Tubogas, stål/18K guld onyx, längd ca 18 cm, vikt 29,4 g, originaletui.
BVLGARI, ring, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx. stl 15,5 mm, öppen ring skena, vikt 16,1 g, visst slitage.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca TCa(K-L)/P, mindre briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W(H)/P, längd 40 cm, vikt 3,5 g, mittsten med mindre nagg vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter ca 1,30 ctv, 60 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS-SI1, stift, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, huggies, vikt 3,1 g.