Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018
ALLIANSRING 18K vitguld med 10 st princesslipade diamanter, 0,48 ctv TW/VVS, vikt 7,2 g,storlek 17,0
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 baguettslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g
LAPPONIA, hänge, 18K guld, Semiramis, med 5 gröna turmalinkristaller, Björn Weckström 1976, stl 5,5 x 2,5 cm, vikt 15,4 g.
NESTOR WESTERBACK, ring, 18K guld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Helsingfors 1972, stl 18,25 mm, vikt 9,3 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, smal cylindrisk stam, höjd 19,5 cm, signerad Ainar Axelsson, GAB, Stockholm 1966, fyllda, vikt 397,3 g, fyllning något lös.
W.A. BOLIN, brosch, silver, emalj, design Lars Hedeman, Stockholm 1956, stl 4,5 x 4,5 cm, vikt 17,5 g, liten buckla i ena hörnet.
WIWEN NILSSON, 12 kaffeskedar, silver, signerade, 1960-tal, längd 10,4 cm, 141 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct W/VS, för tvåradigt collier, 3,5 x 1,9 cm, vikt 13,2 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K vitguld, Sweet Drops, elefant, briljantslipad diamant 0,02 ct, TW(G)/VS, längd 2,2 cm, vikt 8,2 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ct, vikt 6,3 g, kedja 3-radig, 2 rader oxiderat silver, 1 rad guld, dobbar, längd 79 cm, vikt 46,8 g.