Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018
STEN & LAINE, collier, sterlingsilver, Turku 1973, stl 5,0 x 4,0 cm, längd 70 cm, vikt 19,5 g.
STEN & LAINE, hänge/kedja, sterlingsilver, bergkristall, stl 4,5 x 3,0 cm, längd 44 cm, vikt 9,3 g.
STEN & LAINE, brosch, sterlingsilver, frostig onyxkula, signerad Bernt Högkvist, stl 4,5 x 2,0 cm, vikt 6,9 g.
KULTASEPPA SALOVAARA, hänge/kedja, sterlingsilver, rökkvarts, Finland, stl 4,5 x 4,0 cm, längd 60 cm, vikt 17,6 g.
STIGBERT, silver, Rune Tennesmeds Konsthantverk, Kalmar 1961, stl 4,0 x 2,0 cm, vikt 7,0 g.
LENNART HAGLUND, armring, öppen modell, silver, mossagat, signerad, Stockholm 1962, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 41,1 g.
BIRGITTA SANITATE, armring, sterlingsilver, öppen modell, hammrad yta, Nykvarn 1984, stl 6,0 x 6,0 cm, vikt 26,8 g.
ENGELBERT, hänge/kedja, sterlingsilver, Stockholm 1974, stl 6,0 x 6,5 cm, längd 42 cm, vikt 67,3 g.
VICTOR MOSSBERG, armring, sterlingsilver, öppen modell, signerad, Leksand 1991, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 17,5 g.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1982, längd 69,5 cm samt 6 extra länkar på 17,5 cm, vikt 71,0 g, stämplarna sitter på extra länkarna.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, nr 1997, stl 1,7 x 1,4 cm, vikt 11,1 g, clips.
RING, 18K vitguld, asscher slipad diamant 3,49 ct, TW(F)/VVS1, HRD Natural Diamond Grading Report 170003095226, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, va TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, ametist 0,21 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt 3,3 gram.
OLE LYNGGAARD, ring, Hyldeblomst, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,8 g, originaletui.