101 - 120 av 263
1...567...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 maj 2018

Klubbad för

STEN & LAINE, collier, sterlingsilver, Turku 1973, stl 5,0 x 4,0 cm, längd 70 cm, vikt 19,5 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

STEN & LAINE, hänge/kedja, sterlingsilver, bergkristall, stl 4,5 x 3,0 cm, längd 44 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 450 kr

STEN & LAINE, brosch, sterlingsilver, frostig onyxkula, signerad Bernt Högkvist, stl 4,5 x 2,0 cm, vikt 6,9 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

KULTASEPPA SALOVAARA, hänge/kedja, sterlingsilver, rökkvarts, Finland, stl 4,5 x 4,0 cm, längd 60 cm, vikt 17,6 g.

Utrop: 550 kr

TURUN HOPEA, ring, silver, P. Sarpaneva, Turku 1976, ställbar storlek, vikt 9,0 g.

Utrop: 450 kr

RING, silver, ametist, D. Ekström, Falköping 1972, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

KALEVALA KORU, brosch, silver, Finland 1991, diameter 5,0 cm, vikt 28,5 g.

325 kr

Utrop: 250 kr

STIGBERT, silver, Rune Tennesmeds Konsthantverk, Kalmar 1961, stl 4,0 x 2,0 cm, vikt 7,0 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

LENNART HAGLUND, armring, öppen modell, silver, mossagat, signerad, Stockholm 1962, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 41,1 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

BIRGITTA SANITATE, armring, sterlingsilver, öppen modell, hammrad yta, Nykvarn 1984, stl 6,0 x 6,0 cm, vikt 26,8 g.

400 kr

Utrop: 500 kr

ENGELBERT, hänge/kedja, sterlingsilver, Stockholm 1974, stl 6,0 x 6,5 cm, längd 42 cm, vikt 67,3 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

VICTOR MOSSBERG, armring, sterlingsilver, öppen modell, signerad, Leksand 1991, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 17,5 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1982, längd 69,5 cm samt 6 extra länkar på 17,5 cm, vikt 71,0 g, stämplarna sitter på extra länkarna.

2 700 kr

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, nr 1997, stl 1,7 x 1,4 cm, vikt 11,1 g, clips.

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå kalcedon, bergkristall, Italien, höjd 4 cm, vikt 6,9 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, asscher slipad diamant 3,49 ct, TW(F)/VVS1, HRD Natural Diamond Grading Report 170003095226, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, va TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 520 000 kr

REY URBAN, collier, sterlingsilver, Stockholm 1976, längd 89 cm, vikt 68 g.

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, ametist 0,21 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt 3,3 gram.

Utrop: 6 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Hyldeblomst, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,8 g, originaletui.

11 800 kr

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,54+0,56 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Dossier 2173779954 samt 6173780001, mindre briljanter 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 6,5 g.

Utrop: 35 000 kr