Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
JOHANNA N, armring, Björk, förgylld metall, 6x6 cm, bredd 6 cm, vikt 61,2 g, visst slitage på förgyllningen.
BJÖRG, armband, silver, färgade sötvattenspärlor, ametis mm, längd 18,5 cm, vikt 14,6 g.
COLLIER OCH ARMBAND, bärnsten, längd 52 cm, lås i gulmetall, stretch på armbandet, total vikt 43,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, graverad.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, 9 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 1,5 cm, vikt 1,0 g.
HÄNGE, 18K guld, blå safir ca 0,50 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 1,8 cm, vikt 1,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd ca 0,55 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCa/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g, smaragden har slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, hjärta, rubiner, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, rundankar, längd 40 cm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 20,5 mm, vikt 4,9 g.