Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
RING, 18K vitguld, 10 carréslipade blåa safirer ca 0,80 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, nagg på flera safirer, en safir rör sig i fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, skada på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd ca 44 cm, magnetlås i gulmetall, vikt 94,6 g, knutet.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, Cederins Guld Örebro 1957, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, 2 nagg på diamanten.
PÅHÄNG, 18K vitguld, odlade ovala färgade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 blåa safirer ca 0,80 ctv, 12 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, 2 safirer translucenta med skador, en klo skadad.
RING, 18K vitguld, 3 blå safirer, 2 åttkantslipad diamanter ca 0,015 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 5 st, borrade droppar, 9,83 ctv, inneslutningar når ytan, ena med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, nagg på rondist och krona.
RING, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med naturliga håligheter, svaga fattningar.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 15 swiss- och 1 åttkantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 12,1 g.