Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
BROSCH, låghaltigt guld, skuren agatcamé, halvpärlor, mått 3,6 x 3,0 cm, vikt 9,4 g, nål ej guld.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade blåa safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, safirena med mycket nagg på krona.
RING, 18K vitguld/guld, 17 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 6,0 g.
COLLIER, tigeröga 8 mm kulor, 6 ihåliga kulor i 18K guld (ca 3,7 g totalt), 3 myntimitationer 18K, lås 9K, längd 37 cm, vikt 38,3 g.
ARMBAND, 2-radigt, tigeröga 8 mm kulor, 18K guldlås och 4 guldkulor 18K, längd 19 cm, vikt 36,1 g.
SMYCKESET, 2 delar, collier och 2-radigt armband, 6 mm pärlemorkulor och 8 mm onyxkulor, 18K och 14K gulddelar och lås, längd 40 cm och 19 cm.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
MATSKED, silver, Johannes Lagerdahl, Eksjö 1797, längd 20 cm, vikt 51,0 g slitet blad, bucklor.
DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt silver, emalj, Norge, Oslo 1888-1925, 4,5x3 cm, vikt 29,8 g.
DOSA, sterlingsilver, invändig förgyllning, svängd godronnerad dekor, antik, London år 1890, vikt 17 g, lock graverad "H", bucklor.
FISKBESTICK, 12 delar, pläter, handtag i bakelit, 6 gafflar och 6 knivar, några handtag spruckna. London, 1906, vikt 582,3 g, etui..
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,0 g, slitage.