Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g, flera med nagg på krona.
RING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct ca TW-W/VS, 8 st åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge / kedja, sterling silver, blomma, venezia, längd 60 cm, vikt 21,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/SI, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, vikt 3,0 g, 2 åttkanter trasiga, en åttkant med inverterad natural på bord/krona, stl. 17 mm.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad grön turmalin, 12 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, turmalinen är mycket sliten.
RING, 18 K vitguld, jade, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g, jade troligen behandlad
HÄNGE, 18K guld, hjärta, safir ca 0,65 ct, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, navetteslipad smaragd, inneslutningar når ytan, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr/VS, höjd 1,5 cm, längd 42 cm, vikt totalt 4,2 g.
RING, 14K guld, smaragd, sprickor, inneslutningar når ytan, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g, inverterade naturaler på krona och paviljong, ena med nagg på bord.
RING, 18K vitguld/guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g.
MONICA VINANDER, collier, förgyllt sterlingsilver, 79 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W(H)/SI, längd 45 cm, vikt 3,9 g.
Ädelstenar Akvamarin
AKVAMARINER, 8 st, baugette- dropp- oval- och smaragdslipade, 26,92 ctv, ljusblåa.
ENSTENSÖRHÄNGEN i 18K vitguld med 2 briljanter ca 0,22 ct totalt, ca TW/SI, stift, vikt 1,0 g.