161 - 180 av 319
1...8910...16 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

RING, platina, ovalslipad obehandlad Burmesisk safir 3,45 ct, GRS report GRS2009-091688, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, safiren har inneslutningar som når ytan samt små nagg, enstaka diamanter har nagg och små skador.

Inga bud

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, onyxer, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, höjd 40 mm, vikt 13,3 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

ATELIER AJOUR, brosch, 18K vitguld, safir, gammalslipade diamanter, Stockholm 1962, mått 23x28 mm, vikt 5,1 g.

Inga bud

Utrop: 3 900 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, 22 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15 mm, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 4 700 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, rosa behandlade safirer ca 2,98 ctv, rosenslipade diamanter ca 1,35 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.

Inga bud

Utrop: 27 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, delvis rodinerat, smaragder, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, 6,6 g.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,23 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.

Inga bud

Utrop: 18 800 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 10 mm, safirer 0,84 ctv, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.

Inga bud

Utrop: 17 600 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 4,0 ct, 6 briljant - och 6 baguetteslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VVS-P, stl 18,25 mm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med naturlig hålighet på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 26 500 kr

Lägg bud

BROSCH / HÄNGE, 18K guld, camé, motiv av Eros och Psyke, G. Dahlgren & Co, Malmö 1939, mått ca 46×64 mm, vikt 21,4 g,

Inga bud

Utrop: 9 200 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11 mm, rubiner ca 1,37 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 27 mm, vikt 7,4 g, stift.

Inga bud

Utrop: 10 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 50 mm, vikt 5,2 g, stift.

Inga bud

Utrop: 18 200 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 9,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 16,5 g.

88 000 kr

Utrop: 96 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld, diamanter ca 1,00 ctv, TW/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 15,7 g, en briljant har en inneslutning som når ytan och natural vid rondist, flertalet av stenarna har nagg på kuletten, någon av de åttkantslipade diamanterna har nagg.

Inga bud

Utrop: 13 000 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 16 200 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, Artinians Juveler, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, Artinians Juveler, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, längd 18,5 cm, vikt 28,2 g.

Inga bud

Utrop: 17 400 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 6 safirer, 1 rubin, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, rubin med slitna fasettkanter, längd 18 cm, vikt 53,2 g,

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, höjd 62 mm, vikt 8,4 g, skruvmekanism.

Inga bud

Utrop: 4 300 kr

Lägg bud