Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
RING, platina, baguette-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca R-TCa/VVS-P, stl 18,75 mm, vikt 7,7 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, navettslipade rubiner ca 1,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, Rolf Jacobsson Gösta Rosin, Stockholm 1970, stl 19,5+ mm, vikt 7,0 g, rubinerna har nagg och skador, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K guld, målat hästmotiv, reverse Essex crystal intaglio med pärlemorbotten, antik, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5 mm, hjärtformat lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, längd 41 cm, knutet, vikt 42,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 11 mm, navette - och briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 34 mm, vikt 6,7 g, stift.
RING, Knut, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,53 ctv enligt gravyr, ca Light Yellow-Fancy Deep Orangy Brown/VS-P, stl 18 mm, vikt 5,2 g, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
HELALLIANSRING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,76 ct, ca TW(G)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Lennart Magnusson Guld & Gravyr, Göteborg 1974, stl 18 mm, vikt 7,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca R(E)/VS1, baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, sidostenarna har nagg på hörnen.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKRIN, silver, nyrokoko, på fyra fötter, lock med knopp i form av blommor, lås med nyckel, Christian Hammer, Stockholm 1855, höjd 19 cm, längd 20 cm, vikt 727,4,g, bucklor, skevt lock.
POKAL, silver, hänklar med stiliserade akantusblad, dekagonal, L. Holtbuer, Tyskland, höjd 37 cm, vikt 1114,8 g, mindre bucklor.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca R-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 32 briljant- samt åttkantslipade diamanter diamanter ca 1,00 ctv, stl 16 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,20 ct, TCa(K)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, diamanten har liten inverterad natural på rondisten samt små nagg vid rondisten och på kuletten.
DIAMANTER, 20 briljantslipade och äldre briljantslipade ca 2,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant med nagg och en med större natural.
ÖRHÄNGEN, platina, droppslipade Colombianska smaragder 21,88 ctv, NEL report E19867 och E19868, gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS1-VS2, 6 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Franska kontrollstämplar, höjd 40 mm, vikt 15,3 g, stift, en av de stora diamanterna har nagg vid rondisten, snurrebussar i 18K vitguld.