Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
CARMOSÉRING, 18K guld, orange safir, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, en diamant med skada.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, ca 7,5-8,0 mm, off round, lås i 18K guld, längd 41 cm, knutet, vikt 106,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade och navettslipade diamanter ca 2,80 ctv, TW-TCa/VS-P, höjd 28 mm, vikt 6,2 g, diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv ca TW/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,8 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,6 mm, morganit 0,44 ct, 8 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, P.A. Lans, Stockholm 1953, stl 17 mm, vikt 3,8 g, enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, rosenslipade diamanter, Schmidts Guldsmide, Göteborg 1991, stl 17 mm, vikt 3,9 g, smaragd med skada, diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,40 ctv, TW-Cr(F-I)/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 9,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,85 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Lås
LÅS/HÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir, odlad pärla ca 6,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, höjd 31 mm, vikt 7,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer 1,60 ctv, 24 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW-W/SI, höjd 9 mm, vikt 3,1 g, stift, enstaka diamant med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,05 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-W/VS, höjd 16 mm, vikt 1,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter 1,18 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, nagg, slitna fasettkanter, stl 16,25 mm, Hellströms guld, Stockholm 1990, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, gravyr
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.