Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
ARMBAND, 14K guld, rubin, orientaliska pärlor, antikt, flexibelt, vikt 20,2 g, rubinen med en inneslutning som når ytan, en imitationspärla.
BROSCH, 18K guld, pärlemor med målat porträtt, emalj, höjd 38 mm, vikt 9,1 g, emaljskador, etui.
BROSCH/HÄNGE, silver/14K guld, rosenslipade diamanter antik, höjd 36 mm, vikt 4,8 g, etui.
COLLIER, 14K guld, 11 briljantslipade och 27 baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 45,0 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, orientaliska pärlor, 2 st glas, antik, från 1873, mått 50x28 mm, vikt 22,3 g, ask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,68 ct, Cape(M)/SI2, HRD Report 16024965014, prinsesslipade, baguettslipade och briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 41 briljantslipade diamanter ca 10,22 ctv, ca W-TCa/VS, längd 17,5 cm, vikt 11 g
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/ska vid rondist/krona i övrigt väldigt små orenheter, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, storleksändrad.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, antik, Stockholm 1871, höjd 34 mm, vikt 8,8 g, emaljskador.
SYSET, 3 delar, 18K guld, Ernst Emanuel Willkommen, Stockholm 1805, vikt 9,7 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI-P, stl 20,25 mm, vikt 9,1 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, skarabé, Stockholm 1838, vikt 2,9 g, etui.
GEORG JENSEN, helalliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, påse.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g.