Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, blomsterbi, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, höjd 15 mm, vikt 1,4 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, navetteslipade safirer ca 0,80 ctv, rubiner ca 0,80 ctv, smaragder ca 0,80 ctv och navetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 12,8 g, stift/clips.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 16,5 cm, 8,3 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, skål, silver, löstagbar från fatet, höjd 8 cm, diameter 19 cm, 1861, vikt 430,8 g, förgylld insida.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, kanna, gräddskål samt sockerskrin med ett fungerande lås, C.G.Hallberg 1919, modell 542, total vikt 1309,6 g, skaft i ebenholts på kaffekannan.
DIAMANT, briljantslipad, 0,53 ct, TW(F)/VS2, certifikat Rolf Krieger, inneslutning som når ytan vid rondist/paviljong, natural.
RING, 18K guld, troligen blå syntetisk safir, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 1984, stl 21 mm, vikt 17,2 g, diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 15,2 g.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, ovalslipad, 1,40 ct, GRS report GRS2024-067600, väldigt tjock rondist och inneslutning når ytan.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, kuddslipad, 2,53 ct, GRS report GRS2019-011934, nagg på paviljongen och inneslutningar når ytan.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, en diamant är något lös i fattningen, mindre nagg på kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, Alf Halldins Guldsmedsateljé, Örebro, 1999, vikt 6,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, diamant med nagg på kuletten, skador vid rondisten samt nagg på kronan.
COLLIER, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 10,43 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 41,5 cm, vikt 21,8 g, några diamanter har nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS, troligen C.G. Hallberg, Stockholm 1959, längd 17 cm, vikt 11,7 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,4 g, smaragden har slitage, nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, 4 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, antik, stl 16 mm, vikt 1,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,69 ct, triljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g, rubinen har inverterad natural på paviljongen och inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, rubiner ca 0,80 ctv, safirer ca 1,20 ctv, smaragder ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.