201 - 220 av 324
1...101112...17 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, blomsterbi, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, höjd 15 mm, vikt 1,4 g, påse.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, navetteslipade safirer ca 0,80 ctv, rubiner ca 0,80 ctv, smaragder ca 0,80 ctv och navetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 12,8 g, stift/clips.

Inga bud

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 16,5 cm, 8,3 g.

Inga bud

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

GUSTAF MÖLLENBORG, skål, silver, löstagbar från fatet, höjd 8 cm, diameter 19 cm, 1861, vikt 430,8 g, förgylld insida.

Inga bud

Utrop: 4 400 kr

Lägg bud

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, kanna, gräddskål samt sockerskrin med ett fungerande lås, C.G.Hallberg 1919, modell 542, total vikt 1309,6 g, skaft i ebenholts på kaffekannan.

Inga bud

Utrop: 10 200 kr

Lägg bud

DIAMANT, briljantslipad, 0,53 ct, TW(F)/VS2, certifikat Rolf Krieger, inneslutning som når ytan vid rondist/paviljong, natural.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, troligen blå syntetisk safir, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 1984, stl 21 mm, vikt 17,2 g, diamant med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 15,2 g.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, ovalslipad, 1,40 ct, GRS report GRS2024-067600, väldigt tjock rondist och inneslutning når ytan.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, kuddslipad, 2,53 ct, GRS report GRS2019-011934, nagg på paviljongen och inneslutningar når ytan.

Inga bud

Utrop: 165 000 kr

Lägg bud

SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, en diamant är något lös i fattningen, mindre nagg på kuletterna.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, Alf Halldins Guldsmedsateljé, Örebro, 1999, vikt 6,7 g.

Inga bud

Utrop: 9 800 kr

Lägg bud

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, diamant med nagg på kuletten, skador vid rondisten samt nagg på kronan.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 10,43 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 41,5 cm, vikt 21,8 g, några diamanter har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 136 000 kr

Lägg bud

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 2,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 7,4 g, smaragden har slitage, nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

RING, 14K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, 4 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, antik, stl 16 mm, vikt 1,5 g.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,69 ct, triljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g, rubinen har inverterad natural på paviljongen och inneslutning som når ytan.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, rubiner ca 0,80 ctv, safirer ca 1,20 ctv, smaragder ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.

Inga bud

Utrop: 19 400 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, rubiner ca 1,10 ctv, smaragder ca 0,60 ctv, safirer ca 1,20 ctv, navetteslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Tcr/VVS-SI, längd 42 cm, vikt 31,1 g, enstaka diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 47 000 kr

Lägg bud