Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
REDLINE, armband, Mini Peace Bébé, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, rosa tråd, längd ca 15-16,5 cm, vikt 1,3 g, visst slitage.
RING, 18K guld, oval akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, mittstenen sitter löst i sin fattning.
Smycken Enstaka örhänge
CARTIER, enstaka örhänge, 18K tvåfärgat guld, modell Trinity, diameter ca 10 mm, stift, vikt 2,4 gram.
AARON BASHA, armband, rosa tråd, 18K guld, emalj, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 17,5 cm, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, knutet, vikt 21,2 g, pärlor något matta.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5-6,0 mm, lås i 18K guld, grön syntetisk safir, längd 44 cm, knutet, vikt 22,9 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade rubiner och smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 5,8 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
GUSTAF MÖLLENBORG, matskedar, 6 st, silver, dubbelräfflat skaft, Stockholm 1877-1880, längd 215 mm, vikt 426,5 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Tro, hopp & kärlek, längd 20 cm, vikt 17,1 g.
EFVA ATTLING, helalliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, originaletui, gravyr, flera diamanter med nagg och skador, en trasig diamant.
MATSKEDAR, 2 st, silver, modell Fiolskaft, Olof Yttraeus samt Erik Ernander, Uppsala 1779 resp. 1783, längd 200 mm, vikt 78,2 g, gravyr, bucklor och slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,07 ctv, höjd 13 mm, vikt 1,2 g, huggies.