Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
SMYCKESET, collier, brosch, 2 par örhängen, ring, förgyllt silver, cabochonslipade smaragder, grön paste, fröpärlor, emalj, längd 45 cm, skruvmekanism, vikt 68,6 g, emaljskador, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, sterlingsilver, Alton, Falköping 1973, bredd 22 mm, längd 19 cm, vikt 51,1 g.
A. MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Gertrud Engel, Stockholm 1953, höjd 56 mm, vikt 11,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,10 ct ca W/VS, stl 15,5+ mm, Svedbom, 1979, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,8 g, gravyr.
ARMBAND, silver, ring och stavlänk, Emil Möller, Malmö 1948, längd 21 cm, vikt 25,4 g.
KEDJA, silver, ring och stavlänk, Emil Möller, Malmö 1952, längd 40 cm, vikt 53,2 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 9 st smaragdslipade ca 4,79 ctv, smaragder med sprickor och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.