Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
BÄGARE, 2 st, silver, på fot, invändigt förgyllda, antika, Ryssland, Moskva 1886 och 1892, höjd 60-80 mm, vikt 61,2 g, bucklor.
RING, 18K guld, ovalslipade rubiner, stl ca 16,75 mm, vikt 3,1 g, rubiner med inneslutningar som når ytan.
KIDDUSHBÄGARE, silver, invändigt förgylld, stadsmotiv, ryska och polska stämplar, höjd 95 mm, vikt 63,6 g.
RING, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, en sten saknas, två trasiga stenar.
Silver Fat
SALTKAR, ett par, silver, musselformade, uppburna av svanar, blomdekor, Hossauer, Berlin 1900-tal, vikt 149,2 g, bucklor, skruvar saknas undertill.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 1,5 g, diamant med litet nagg på kuletten.
RING, roséfärgad metall/silver, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 13,5 g, diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, safirer, 16 briljantlsipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 8,1-3,2 mm, lås i 18K guld/platina med syntetisk safir och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Wilhelm Petterssons Guldsmedsaffär, Stockholm 1951, längd 42 cm, vikt 12,2 g, 18 st extra pärlor, i behov av omträdning.
SIROKORU, ring, sterlingsilver, Matti J Hyvärinen, Finland 1975 stl ca 17 mm, vikt 8,6 g, justerbar ringskena, något skev.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljanter ca 0,26 ctv, W/P, skada vid rondisten och nagg på kuletten på ena diamanten, stift i 18K guld, vikt 0,7 g